Parametrics
LMF100CIJ absolute maximum ratings: (1)Supply Voltage (V+ - V-): 16V; (2)Voltage at Any Pin: V+ + 0.3V, V- - 0.3V; (3)Input Current at Any Pin: 5 mA; (4)Package Input Current: 20 mA; (5)Power Dissipation: 500 mW; (6)Storage Temperature: 150℃; (7)ESD Susceptability: 2000V; (8)Soldering Information: N Package: 10 sec. 260℃, J Package: 10 sec. 300℃, SO Package: Vapor Phase (60 sec.) 215℃, Infrared (15 sec.) 220℃.
Features
LMF100CIJ features: (1)Wide 4V to 15V power supply range; (2)Operation up to 100 kHz; (3)Low offset voltage: typically (50:1 or 100:1 mode): Vos1 = ±5 mV, Vos2 = ±15 mV, Vos3 = ±15 mV; (4)Low crosstalk -60 dB; (5)Clock to center frequency ratio accuracy ±0.2% typical; (6)f0 x Q range up to 1.8 MHz; (7)Pin-compatible with MF10.